2019 TOURNAMENT BRACKETS, STANDINGS, RESULTS & PHOTO LINKS

Boys 9U Division Girls 9U Division Boys 8U Division Girls 8U Division Boys 6U Division Girls 6U Division
 

  BOYS 8TH GRADE & UNDER TOURNAMENT ~ March 29-31, 2019

10 Teams Participating in Two Divisions.  3 Games Guaranteed.  Championship on Sunday.
  

  EAST DIVISION W L LPts POOL PLAY:  Team-By-Team Standings, Game Results & Halftime Scores
Massena 3 0 28   Beat Canton Gold 36-19 (Half 22-4); Beat Moriah 47-26 (Half 25-7); Beat Victory 51-44 (Half 26-17)
Chateaugay 3 0 45  Beat Moriah 48-35 (Half 25-15);  Beat IBC 55-25 (Half 29-18) Beat Canton Gold 36-17 (Half 22-12)
Canton Gold 1 2 53   Beat IBC 46-32 (Half 25-19) lost to Massena 36-19 (Half 4-22) Lost to Chateaugay 17-36 (Half 12-22)
Moriah 1 2 54   Lost to Masssena 26-47 (Half 7-25); Lost to Chateaugay 35-48 (Half 15-25) Beat IBC 58-30 (Half 31-4)
IBC 0 3 75   Lost to Canton Gold (Half 19-25); Lost to Chateaugay 25-55 (Half 18-29) Lost to Moriah 30-58 (Half 4-31)
  WEST DIVISION W L LPts POOL PLAY:  Team-By-Team Standings, Game Results & Halftime Scores
Malone 3 0 55  Beat Cornwall 45-29 (Half 23-18); Beat Canton Brown 48-41 (Half 29-24); Beat NAC 41-36 (Half 18-13)
Canton Brown 2 1 67  Beat Victory 50-36 (Half31-22); Lost to Malone (Half 24-29) Beat Cornwall 36-34 (Half 12-16)
Cornwall 1 2 53  Lost to Malone: 29-45 (Half 18-23); Lost to Canton Borwn 34-36 (Half 16-11) Beat NAC 27-24 (Half 20-18)
Victory 1 2 70  Lost to Canton Brown 36-50 (Half 22-31); Beat NAC 62-29 (Half 34-11); Lost to Masssena 44-51(Half 17-26) 
NAC 0 3 72  Lost to Victory 29-62 (Half 13-34); Lost to Malone 36-41 (Half 13-18); Lost to Cornwall 24-27 (Half 18-20)  

    
Tournament Composite Schedule       Boys 8th & Under Photo Gallery       All Blazers Tournament Photo Galleries
  

 

Boys 8th & Under - Schedule & Results

Day Time Gym Visitors Score Home Score Game Detail / Top Scorers
Fri 6:00 2 Malone   45   Cornwall   29  Malone:: Gunvir Johal 10
Cornwall: Loic Mageau, Ashton Tempanier 8 each
Sat 9:00 2 Canton Gold   46  IBC    32 Names/scoring not provided 
Sat 10:00 2 Canton Brown   50  Victory    36 Names/scoring not provided
Sat 12:00 1 Canton Gold   19  Massena    36 Massena Names/scoring not provided
Canton Gold Elias Snyder 7, Luck Huber 6
Sat 12:00 3 NAC   29  Victory    62 Victiory  Dominick Spragve 16, Fechan Krebs 14
NAC names/scoring not provided
Sat 1:00 1 Canton Brown   48  Malone    41 Malone Gunuir Jaohal 16, Keegan McArdle 11
Canton Brown James Bailey 10 Ryan Jones 8
Sat 2:00 2 Moriah   26   Massena    47  Massena: Names not available
Moriah: Bodev Valentine 13
Sat 2:00 3 Malone   41   NAC    36  Malone: Zendann Piorier 12, Keegan McArdle 10
NAC: Names not available
Sat 4:00 2 Chateaugay   48   Moriah    35  Chateaugay: No names/scores available
Moriah: Bodev Valentine 11, Sam Scorsome 8
Sun 9:00 2 Cornwall   34  Canton Brown   36 Canton Brown Ryan Jones 15, James Bailey 12
Nick Dovas 14, Xavier Beckstead 11
Sun 9:00 3 IBC   25  Chateaugay   55 Chateaugay: No names/scores available
IBC Ben Monette 21 Garret Osborn 4S
Sun 11:00 1 Cornwall   27   NAC    24  Cornwall Xavier Beckstead 14 Nick Dovas 8
NAC Names/scoring not provided
Sun 11:00 2 Chateaugay   36  Canton Gold    17 Chateaugay: No names/scores available
Talen Green 9, Jake Backus 4
Sun 11:00 3 IBC   30  Moriah    58 Moriah: Bodev Valentine 15, Sam Scorsome 11
IBC: Garret Osborn, Ben Monette 9 each
Sun 12:00 1 Massena   51   Victory   44 Massena: Names not available
Victory: Dominick Sprague 16, Cadin O'Brien 6
Sun 2:00 1 East- Massena   16   West Champ - Malone   22  Boys 8th & Under Championship Game
 

BOYS 8TH GRADE & UNDER CHAMPIONS:
Malone Huskies
 

Designed by and Copyright 2019 CommunitySights.com.  All rights reserved.